Towarzyskie Regaty Jachtów na jeziorze Kałębie.

Już po raz drugi w tym roku w dniu 08.09.2012 w Osieku rozegrano ragty jachtów jeziora Kałębie. Spotkało się 6 załóg na następujących jachtach:

  • Nautilius (Raja),
  • Faworyt (Rambler),
  • Nefele (Ω),
  • Parsun (Konik Morski),
  • NoName (Hornet),
  • Arda (Nash 18).

Załogi były dwu lub trzy osobowe. Start zaplanowano na gdzinę 11.00. Drobne awarie jeszcze przed startem spowodowały 1 godzinne opóźnienie. Wiały bardzo silne i porywiste wiatry rzędu 5-7° Beauforta.

 

Wystratowano o godzinie 12.00. Na czołówkę wysuneły się jachty: Nautilius, Faworyt, Nefele. W Ardę zaraz po wyjściu z Osieckiej zatoczki uderzył potężny szkwał , który porwał grot żagiel. Dzielna załoga Mariusz Balewski i Bartosz Firyn dość szybko zmienili ożaglowanie. Lecz już do końca regat nie udało im się odrobić strat. I na mecie zameldowali się na ostatnim miejscu.

Trasa przebiegała z Osieckiej plaży do wysepki pod Dobrym Bratem. Ominięcie jej lewą burtą. Następnie do wyspy pod Wymysłowem. Podobnie ominięcie jej lewą burtą. Dalej do Osieckiej zatoczki i dookoła wysepki przy ujściu strugi z jeziora Czarne. Liia Startu i mety byla ta sam. Czyli zachodni skraj pomostu na plaży a boją manewrową koloru pomarańczowego.

 

Niezwykle smacznym, obfitym obiadem poczęstowała zawodników w Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej Lenka.

Drugi bieg po wywrotce jachtu NoName został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru.Mokrej zmęczonej załodze pomagali wszyscy zawodnicy. Załoga Nefele sholowała przewróconą żaglówkę do brzegu, załoga Nautiliusa pomagała wylać wodęi postawić w pionie do pływania. Pożyczyliśmy przemokniętym kolegom ubrania.

W takich przypadkach jak ten, zakaz uzywania na jeziorze Kałebiu silników spalinowych okazuje się absurdem. Tylko dzieki wysokim żeglarskim umiejętnościom skippera Nefele i poświęceniu szotmena – zdarł sobie skórę na rekach przy łapaniu holu- udało się sholować do brzegu wywrócony jacht.

Dopiero po dwóch godzinach około 19tej wiatr odrobinę zelżał i załogi popłynęły w kierunku osiedla Dobry Brat.

Na zdjęciu brak załogi Ardy. Gdy robiono to zdjęcie załoga Ardy walczyła jeszcze z wiatrem. Miejsca na podium zajęli: 1-sze: Ω”Nefele” pod Andrzejem Firyn i Mateuszem Cherek, 2-gie: Rambler „Faworyt”pod Tomaszem Klej, Dariuszem Borys, Grzegorzem Osowickim, 3-cie: Raja „Nautilius”pod Heniem Szwirtz i Andrzejem Szarmach. Następnymi miejscami podzielili się załoga "NoName" Stanisław Listewnik i Adam Wolnikowski, załoga “ PURSAN “ Piotr Wysokiński i Kacper Wysokiński oraz załoga "Ardy" Bartosz Firyn i Mariusz Balewski.

 
Głównym prowodyrem organizacji tych regat był Grzegorz Osowicki. Współorganizatorem Andrzej Firyn. Sędzią i szefową kuchni Lena Firyn.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook