Obóz żeglarski szkoleniowy na patent żeglarza i sternika motorowodnego - już było

Uczniowski Klub Sportowy OPTI OSIEK i Agroturystyczna Stanica Żeglarska FIRYN zapraszają na obóz żeglarski dla młodzieży przygotowujący do złożenia egzaminu na żeglarza jachtowego oraz sternika motorowodnego.
Termin turnusu T:  od 25 czerwca do 9 lipca.

Od wielu lat, corocznie w Osieku nad jeziorem Kałębie  zwanym Morzem Kociewskim, odbywają się szkolenia żeglarskie w  przyjacielskiej rodzinnej atmosferze. Kameralny nastrój, ograniczona ilość uczestników  zapewniają spokój oraz bezproblemową koncentrację potrzebną do wchłaniania tajemnej wiedzy żeglarskiej. Dzięki temu "... szczury lądowe przekuwamy w wilki morskie...".  

Nasza kadra z wieloletnim dośwadczeniem, szkoleniowym i instruktorskim, zapewnia wysoki poziom nauczania.  

Instruktorzy szkolą już od kilku a niektórzy nawet kilkudziesięciu lat. Żeglują po wodach śródlądowych i morskich. Prowadzą zajęcia na jachtach typu Omega, Orion, Venus, Sasanka. Nauczamy nie tylko manewrowania jachtem pod żaglami lecz również na silniku przyczepnym o mocy 5 lub 8 KM oraz jego obsługi. Przy czym, podczas szkoleń, kładziemy największy nacisk na manewrowanie na żaglach wg starej dobrej praktyki żeglarskiej np. różnych sposobów podejścia do pomostu na żaglach.

W trakcie szkoleń teoretycznych posiłkujemy się materiałami w formie elektronicznej oraz  filmami. Udostępniamy linki do różnych źródeł tajemnej wiedzy z których można korzystać podczas poszerzania wiadomości.
Zapewniamy miłą, sympatyczną, acz wymagajacą kadrę szkoleniową. Zapewniamy jachty żaglowe, sprzęt ratunkowy i asekuracyjny. Zapewniamy maximum wiedzy za minimum kasy. Uczymy wiosłować, pagajować, żeglować na pych. Uczymy również pływać na burłaka. Chcecie się dowiedzieć co to? Zapraszamy do nas, do Uczniowskiego Klubu Sportowego OPTI OSIEK. 

     Wykłady teoretyczne zawsze odnoszą się do realnych zdarzeń. Również p
odczas posiłków instruktorzy opowiadają o własnych żeglarskich przygodach z mórz i oceanów.
Mozna porównać, jak się ma praktyka do teorii.

W czasie wolnym od nauki odbywają się ogniska i spotkania z ciekawymi ludźmi. Mozna u nas spotkać marynarzy floty handlowej i wojennej, sławy żeglarstwa polskiego i międzynarodowego. Dzielą się oni swoimi przygodami i wspomnieniami.

W miejscu zakwaterowania, w agroturystyce jest  wifi.

Telefony komórkowe można używać tylko poza zajęciami praktycznymi w godzinach 21.00 do 22.00. Stosujemy areszt telefonów ponieważ niejeden smartfon spoczął na dnie jeziora. Instruktorzy podczas zajęć teoretycznych, mogą zalecić korzystanie z nowoczesnych środków komunikacji elektronicznej. Np podczas nauki odbioru prognoz pogody, analizowania map synoptycznych, burzowych, odczytów radarowych itp.

     Dojazd do Bazy Uczniowskiego Klubu Sportowego OPTI OSIEK we własnym zakresie. Do GPS-a należy wpisać: 83-221 Osiek, ul. Wyzwolenia 8

Uczestnik, powinien stawić się najpóźniej do godziny 13.00 w dniu 25 czerwca 2023 roku. 
 

Najnowsze przepisy nie wymagają od żeglarzy umiejętności pływania wpław.  Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego na naszych szkoleniach, wymaga od uczestników minimum umiejętności, czyli przepłynięcia 100 m jakimkolwiek stylem na brzuchu lub na plecach, zanurkowanie i przepłynięcie 5 m pod wodą. Umiejętność pływania wpław, sprawdzamy podczas testu pływackiego, pierwszego dnia zgrupowania niezależnie od pogody.
Osoby, które zaliczą test pływacki żeglują podczas szkolenia w kamizelkach asekuracyjnych. Osoby, które nie zaliczą testu pływackiego żeglują w pasach ratunkowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          kamizelka asekuracyjna                                                                  pas ratunkowy                                                                   

 

 Tak wygląda Harmonogram zajęć:

 • 07:30 - pobudka, toaleta poranna, 

 • 08:00 - rozgrzewka poranna , kąpiel w jeziorze - obowiązkowa,

 • 08:45 - śniadanie, komunikaty szkoleniowe,

 • 09:30 - zajęcia szkoleniowe praktyczne, 

 • 13:30 - obiad,

 • 14.00 - nauka własna,

 • 15:00 - zajęcia szkoleniowe praktyczne,

 • 18:30 - kolacja,

 • 19:00 - zajęcia teoretyczne,

 • 21:00 - nauka własna,

 • 22:30 - cisza nocna.

  Komunikaty, tematyka zajęć oraz zmiany w harmonogramie planowane danego dnia są podawane dzień wcześniej wieczorem przy kolacji lub rano podczas śniadania. 
   

Uczestnik przyjeżdżając na szkolenie powinien  posiadać:

 • Najważniejsza rzecz to chęć do nauki żeglowania.

 • Własny podręcznik "Żeglarz jachtowy  i jachtowy sternik morski" ( im nowsze wydanie tym mniej zmian , podręcznik rekomendowany przez Polski Związek Żeglarski) autorzy Kolaszewski i Świdwiński.

 • Odpowiedni ubiór na jacht, na ładną pogodę jak i na niepogodę. Miękkie obuwie nie brudzące pokładu. Nie mogą to być klapki lecz mogą być sandały, koniecznie z paskiem z tyłu stopy. Tzw klapki lubią wpadać do wody, ciągnąc właściciela za sobą. ;) Najlepsze to trampki lub tenisówki na białej podeszwie.
   

 • Nakrycie głowy chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz deszczem.
 • Zeszyt do zapisywania mądrości żeglarskich

 • No i narzędzie do zapisywania tych mądrości.

 • Niepełnoletni zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział dziecka w kursie żeglarskim i uprawianie żeglarstwa. Rodzice zgodę na udział dziecka w kursie wypełniają osobiście. Wysyłamy jako załącznik w mailu.
   
 • Stosowne zgody dla PZŻ i PZMiNW można pobrać ze strony PZŻ i PZMiNW. Są wymagane przy przystąpieniu do egzminów. 
 • Niepełnoletni legitymację szkolną, studenci legitymację studencką, pełnoletni dowód osobisty.
 • Kapcie do używania w miejscu zakwaterownania. Kosmetyki, kremy z filtrami UV, ręcznik.
 • Dla niepełnoletnich ubezpieczenie  NW obejmujące okres wakacji.
 • Ubezpieczenie zdrowotne.

 • Można używać własny laptop, tablet itp.

 • Jeżeli nie chcesz korzystać z używanego sprzętu asekuracyjnego, można mieć własną kamizelkę asekuracyjną, dla osób nie umiejących pływać wpław, pas ratunkowy.

 • Obowiązkowo strój kąpielowy. W trakcie szkolenia, obowiązkiem są codzienne poranne rozgrzewki podnoszące umiejętność pływania wpław.

 • Niepełnoletni, wypełnione zezwolenie rodziców do uprawiania żeglarstwa pobrane ze strony Polskiego Żwiązku Żeglarskiego. To zezwolenie, obowiązkowo, niepełnoletni uczestnik musi przedłożyć komisji Egzaminacyjnej. 
   

    Nie zabierać glanów, desantów itp butów. 

 

Koszty i wydatki finansowe:


Koszt obozu to opłata za zakwaterowanie i wyżywienie w wysokości 1820 zł oraz dodatkowo opłata egzaminacyjna i opłata za wydanie patentu.

Od kosztu 1820 zł zł można uzyskać zniżki tytułem:

100 zł dla harcerzy ZHP w StG,
100 zł za osobę dodatkową na szkolenie, przyprowadzoną ze sobą. Np rodzeństwo lub kolegę czy też koleżankę. Obowiązuje procedura zapisu jak niżej,
100 zł dla mieszkańca gminy Osiek,
100 zł dla rodziny, której członkowie uczestniczyli już w szkoleniu lub w imprezach zorganizowanych przez UKS OPTI OSIEK/ Agroturystyczną Stanicę Żeglarską FIRYN w Osieku. Tzw starzy znajomi :)

Można otrzymać tylko jedną zniżkę.

Do kosztu należy doliczyć opłatę egzaminacyjną. Ceny egzaminów na dzień dzisiejszy to dla osoby uczącej się do 26 roku życia 125 , natomiast dla dorosłego to 250 zł

Zapisy na egzaminy dokonuje KWŻ elektronicznie w obecności zainteresowanego.  
Natomiast wniosek o wydanie patentu, zainteresowany wypelnia po zdaniu egzaminu w domu oraz przesyła go do PZŻ zgodnie z procedurą oraz wymaganymi załącznikami.

Procedura zapisu na szkolenie.

Rozmowa telefoniczna z organizatorem Andrzej Firyn: 513 418 709, z zapytaniem czy są jeszcze miejsca. 
Po odpowiedzi TAK, mailem na adres afiryn@wp.pl poproszę o dane osoby chcącej uczestniczyć w szkoleniu:

 • imię , nazwisko,
 • data urodzenia lub Pesel,
 • adres zamieszkania,
 • dla osoby uczącej się, w jakiej szkole pobiera naukę , w której klasie,
 • imię i nazwisko rodzica lub opiekuna prawnego, jego adres jeżeli jest inny niż niepełnoletniego uczestnika,
 • numer kontaktowy, najlepiej numer komórki rodzica i niepełnoletniego uczestnika.

oraz  w tym mailu tekst:

"Zgłaszam udział: (tutaj wpisać  imię i nazwisko) w organizowanym przez UKS OPTI OSIEK szkoleniowym obozie żeglarskim, w turnusie od 26 czerwca do 9 lipca 2023   z zakwaterowaniem w Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej Firyn w Osieku"

       

Aby na mocno zarezerwować miejsce należy dokonać wpłaty zaliczki  to jest 600 zł.
 POTWIERDZENIEM REZERWACJI  MIEJSCA I UCZESTNICTWA W ZGRUPOWANIU
 JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE DOKONANIE WPŁATY ZALICZKI

Resztę należności należy przelać do dnia 1 czerwca 2023 roku.

                                                           ZAKWATEROWANIE

Zakwaterowanie w agroturystyce. Koszt obejmuje zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych oraz wyżywienie, śniadanie, obiad, kolację oraz podwieczorek.

Całodzienne wyżywienie w tym słodkie podwieczorki przygotowuje Pani Lena. Domowe posiłki Pani Leny słyną z wyrafinowanego smaku.  Produkty z przydomowych upraw podnoszą wartość zdrowotną i odżywczą każdego posiłku.

Na jachtach podczas zajęć, zapewniamy napoje chłodzące (woda mineralna gazowana lub nie gazowana).

Wszelkie wpłaty za zakwaterowanie należy dokonywać na konto:

Andrzej FIRYN

BS Skórcz o/Osiek

82 8342 0009 0008 6958 3000 0001

z dopiskiem "ZALICZKA  za zakwaterowanie i wyżywienie uczestnika żeglarskiego obozu szkoleniowego .........(tutaj imię i nazwisko uczestnika) w turnusie 25.06. - 09.07.2023."

Po wpłacie zaliczki prosimy o  maila lub sms-a informującego o wpłacie. Następnie, w terminie 7 dni roboczych,  potwierdzamy wpłynięcie zaliczki i rezerwujemy miejsce na mocno. 


Pamiętajcie: Ilość miejsc ograniczona, tylko 12 osób.  O zakwalifikowaniu się na obóz, decyduje kolejność wpłat zaliczek oraz dla niepełnoletnich wypełnienie przez rodziców osobiście  "Zgody na uczestnictwo dziecka w obozie w Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej FIRYN w Osieku", zgody Covidowe wysyłam mailem.

TABELA: dostępność miejsc 
NABÓR ZAMKNIĘTY

Turnus-terrmin 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
T 25.06. - 10.07. Konrad
W.
Antonina
G.
Michał
S.
Julia
M.
Mikołaj
M.
Antonina
Z
.
Filip
K.
Magdalena
S.
Liwia
K.
Karolina
A. 
Michał
Ł.
Michal
B.

 

WOLNE
ZAJĘTE

   NABÓR ZAMKNIĘTY


W przypadku rezygnacji uczestnika po wpłacie zaliczki przed obozem, aby odzyskać wpłatę zaliczki należy poszukać na swoje miejsce nowego uczestnika w innym przypadku zaliczka przepada na rzecz organizatora.

Egzamin jest przeprowadzany zgodnie z wytycznymi PZŻ. 

Jak przystąpić do egzaminu? link https://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/egzaminy

 

                POLECANE PODRĘCZNIKI:  

Żeglarz jachtowy lub Żeglarz jachtowy i jchtowy sternik morski autorzy Kolaszewski i Świdwiński, jak najnowsze wydanie.
W Polsce, przepisy dotyczące żeglarstwa lub z nim powiązane, zmieniają się nawet dwa razy w roku :(

                                   

 

Na patenty motorowodne

Zapraszamy na

szkolenia żeglarskie, na szkolenia motorowodne 

UKS OPTI OSIEK

oraz żeglarskie rejsy morskie 

Andrzej FIRYN.

 

PARTNERZY ORGANIZATORA

 

 

 

 

 

 

A tak było u nas na zajęciach szkoleniowych  wcześniej .

 

Szkolenie żeglarskieSzkolenie na holuSzkolenie żeglarskieSzkolenie żeglarskieZajęcia z ratownictwa

Facebook