KOCIEWSKIE MORZE DLA DZIECI - tak było

KOCIEWSKIE MORZE DLA DZIECI 2015, tak było.

Było fajnie, wesoło, wietrznie. Wietrznie - ponieważ o godzinie 11-tej w sobotę na jeziorze, można powiedzieć ,był sztorm. Pogoda jednak nie przestraszyła organizatorów i uczestników. Na gminnej plaży w Osieku, dnia 30 maja 2015 roku odbyła się impreza z okazji Dnia Dziecka - Kociewskie Morze Dla Dzieci. Wszystkie atrakcje tej imprezy, były gratis. Bezpłatne, free. Warunkiem uczestnictwa była obecność dziecka razem z opiekunem prawnym.

Konkursy, gry, zabawy, malowanie twarzy, żeglowanie żaglówkami i kajakami przyciągnęły dzieci wraz z rodzicami. Od godziny 11 tej do 17 tej na plaży gminnej w Osieku było gwarnie. Bawiły się całe rodziny. Trwała w najlepsze integracja rodzinna. Pełną gębą Dzień Dziecka nad jeziorem Kałębie.

Pomimo bardzo silnego wiatru, studzącego zapał do żeglowania oraz kajakowania, sporo młodych kociewskich żeglarzy odważyło się skorzystać z atrakcji Morza Kociewskiego. Żeglując oglądali resztki zamku, starą rybakówkę, siedliska czapli od strony jeziora Kałębie.

Większość uczestników po raz pierwszy oglądała nasz piękny Osiek od strony Kałębia, z jego powierzchni i spośród fal. Silny wiatr powodował, że niejedna większa fala wdzierała się na pokład i chlapała na załogę. Chwilami fale przelewające się przez dzioby żaglówek straszyły młodych adeptów żeglarstwa. Jedna załoga wróciła cała przemoczona, gdyż ich rejs zakończył się bardzo mokrą przygodą.

Na powracających z Kociewskiego Morza żeglarzy, czekały gofry. Smażone i wydawane przez Radę Sołecką Wsi Osiek. Załoga pani Mirosławy Połajdowicz sołtys Osieka: pani Kasia Wójcik, pani Jolanta Główczewska , pani Maria Mokwa, pani Barbara Kaszubowska dwoiły się i troiły aby nadążyć za wielkim popytem na gofry. Dzieci pałaszowały a rodzice degustowali wyśmienite gofry z dżemem, cukrem pudrem, śmietaną.

Każdy niepełnoletni uczestnik rejsu wracający z rejsu żeglarskiego, otrzymywał pamiątkową nominację na Kociewskiego Żeglarza.

Animatorzy gier i zabaw: Maja Marcinkowska, Wioletta Blada, Agata Garbacz, Rafał Garbacz i Beata Komorowska prowadzili dział gier i zabaw. Każda gra, każdy konkurs był nagradzany wspaniałymi, super pamiątkowymi nagrodami. Nagrody zakupiono między innymi ze środków Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim  jako wsparcie inicjatywy lokalnej. Dziękujemy. Wielkie pudło filmów i książek jako nagrody otrzymaliśmy od pani Doroty Wycinka z Osieka. Rozradowane dzieci wspólnie z rodzicami tłumnie uczestniczyli w konkursach. Rzucano woreczkami z grochem do koła ratunkowego, przeciągano linę, chodzono po linie, zjadano uwiązane na sznurku jabłka, rysowano... Dzieci nie nudziły się!


Nad imprezą z aparatem, czuwała Agnieszka Krawczyk. Uwieczniała na fotkach przyjemne chwile. Twarze rozbawionych dzieci. Wykonała mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Umieszczone zdjęcia są jej autorstwa.

Przebrane za klaunów, Beata Komorowska, Magda Komorowska wykonywały na twarzach dzieci wesołe makijaże.

O godzinie 13-tej na plażę wjechał wielki gar grochówki i kiełbaski na grilla. Grochówkę już od wczesnych godzin porannych warzyła pani Lena Firyn z pomocą Bernadety Firyn i Wiolety Blada. Kolejka do kotła z grochówką podobnie jak i do gofrów, przypominała ogonek do sklepu mięsnego w latach 80-tych XX wieku. Chwilę później rozpalono grill i każdy uczestnik zabawy zjadł co najmniej po kiełbasce. Artykuły do grochówki oraz kiełbaski ufundowała Rada Sołecka Wsi Osiek z wyodrębnionych środków finansowych Gminy Osiek.

Około godziny 14-tej, na deskach windsurfingowych, w asyście prezesa UKS Kałębie Andrzeja Uzdowskiego oraz Andreasa Schutta, przypłynęli zawodnicy Adrian Schutta i Jakub Szczęsny. Demonstrowali prędkość jaką można uzyskać oraz wykonywali piękne ekwilibrystyczne zwroty na deskach z żaglem, przy silnych i porywistych wiatrach. Dla nich należą się osobne podziękowania i gratulacje za wytrzymałość i umiejętności pozwalające przypłynąć z Wycinek ( prawie z Wymysłowa tj 4 km) do Osieka w sztormie i wielkich falach Kociewskiego Morza.

Nad bezpieczeństwem uczestników zabaw na wodzie czuwał ratownik Jerzy Janeczko. Sprawność i szybkość działania Jurka oraz Andrzeja Uzdowskiego na jachcie zabezpieczającym przyczyniły się do błyskawicznego podjęcia akcji ratowniczej dla wywróconego jachtu. Eryk Krejza razem z Jurkiem Janeczko postawili oraz przywrócili do żeglowania wywróconą żaglówkę.

Gdy po południu, uspokoił się troszkę wiatr, uczestnicy imprezy korzystali z kajaków. Kajaki oraz środki ratunkowe i asekuracyjne, nieodpłatnie użyczyła Przystań Wodna w Wycinkach Rafała Szczęsnego oraz Agroturystyczna Stanica Żeglarska Firyn w Osieku. Dziękujemy.

 

Podziękowania dla skipperów jachtów i ich załóg:

s/y ARGA – dla armatora Leszka Piwowarskiego,

s/y NEFELE – dla Krzysztofa Sobotki reprezentującego Towarzystwo Żeglarzy Morza Kociewskiego i Kacpra Dalewskiego z ZHP StG,

s/y ARES – dla Dorotki Pałubickiej i Miłosza Mokwy wolontariuszy z ZHP w StG.

s/y METYDA – dla Anetki Witakowskiej i Hani Połom wolontariuszki z ZHP w StG.

 

Dziękujemy - Agnieszce Krawczyk prezesowi Stowarzyszenia ONI za pomoc w zaangażowaniu wolontariuszy, animatorów zabaw i gier, za obsługę fotograficzną;
Kasi Wójcik, pani Jolancie Główczewskiej , pani Marii Mokwa, pani Barbarze Kaszubowskiej ,Beatce i Magdzie Komorowskim, Agatce i Rafałowi Garbacz, Mai Marcinkowskiej, Wolecie Bladej za realizację imprezy.

Dziękujemy ZHP w Starogardzie Gdańskim za namiot, oraz użyczenie jachtów.

Za dostęp i użyczenie energii elektrycznej dziękujemy Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej FIRYN w Osieku.

Dawidowi Zielińskiemu druhowi ZHP w Starogardzie Gdańskim, dziękujemy za pomoc logistyczną i organizacyjną podczas realizacji imprezy.

Gminie Osiek za toy toye.

Firmie Zielona Budka za lody dla każdego dziecka uczestniczącego w imprezie.

Krysi Ostrowskiej za uzyczenie zamrażarek do przechowywania lodów.

Za wsparcie administracyjne oraz przejęcie większości tzw „obowiązków papierowych” podczas organizacji imprezy dziękujemy Małgosi Klein.

Pani Wandzie Kasprowicz za wyrozumiałość dla hałasu na wydzielonym akwenie jeziora Kałębie.

Wspomogli nas finansowo: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Gmina Osiek. Dziękujemy.

IInicjatorami imprezy byli: Mirosława Połajdowicz – sołtys wsi Osiek, Andrzej Firyn – miejscowy żeglarz, przewodniczący Rady Gminy Osiek.

 

ORGANIZATORZY DZIĘKUJĄ UCZESTNIKOM ZA LICZNE PRZYBYCIE, ZA AKTYWNY UDZIAŁ W IMPREZIE ORAZ OSOBOM , KTÓRYCH NIE WYMIENILIŚMY, A BEZ KTÓRYCH, IMPREZA BY SIĘ NIE ODBYŁA I NIE UDAŁA.

https://fbcdn-dragon-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xft1/t39.1997-6/p128x128/851575_126361970881933_2050936102_n.png

Spisał Andrzej Firyn

Facebook